ITT Cannon, LLC CA3102E24-12PB01
CA3102E24-12PB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-12PB01
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-12PB01.pdf
Availability of CA3102E24-12PB01
QUANTITY
CA3102E24-12PB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-12PB01
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-12PB01
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-12PB01
Related LinksCA3102E2, CA3102E24-12PB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-12PB01 Details Description
Related parts for CA3102E24-12PB01
RES ARRAY 2 RES 3.3 OHM 0606 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RF DUAL TRANSISTORS NPN SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 30POS BRD-FPC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf