ITT Cannon, LLC CA3102E24-2SBF80A232
CA3102E24-2SBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-2SBF80A232
Brief Description
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-2SBF80A232.pdf
Availability of CA3102E24-2SBF80A232
QUANTITY
CA3102E24-2SBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-2SBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-2SBF80A232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-2SBF80A232
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-2SBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-2SBF80A232 Details Description
Related parts for CA3102E24-2SBF80A232
RES 39K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 79A LFPAK datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN IDC 15POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 18 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf