ITT Cannon, LLC CA3102R24-10S
CA3102R24-10S picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R24-10S
Brief Description
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R24-10S.pdf
Availability of CA3102R24-10S
QUANTITY
CA3102R24-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R24-10S
Internal Part NumberEIS-CA3102R24-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R24-10S
Related LinksCA3102, CA3102R24-10S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R24-10S Details Description
Related parts for CA3102R24-10S
BOX STAINLESS STEEL 30"L X 20"W datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
FAN TRAY 3 FANS 19X1.71X12.95" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220 datasheet.pdf
RES 182 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf