ITT Cannon, LLC CA3106E16-10SXB01
CA3106E16-10SXB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16-10SXB01
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E16-10SXB01.pdf
Availability of CA3106E16-10SXB01
QUANTITY
CA3106E16-10SXB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16-10SXB01
Internal Part NumberEIS-CA3106E16-10SXB01
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16-10SXB01
Related LinksCA3106E1, CA3106E16-10SXB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16-10SXB01 Details Description
Related parts for CA3106E16-10SXB01
RES SMD 255KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CORD GRIP M20 BLACK TPE 6.5-9.5M datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
MICRO 25 SKT 48" RBW SCW ASSY datasheet.pdf