ITT Cannon, LLC CA3106E18-11PXB
CA3106E18-11PXB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-11PXB
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E18-11PXB.pdf
Availability of CA3106E18-11PXB
QUANTITY
CA3106E18-11PXB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-11PXB
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-11PXB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-11PXB
Related LinksCA3106E, CA3106E18-11PXB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-11PXB Details Description
Related parts for CA3106E18-11PXB
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CLAMP SNAP-IT 2.125-2.375" datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf