ITT Cannon, LLC CA3106E24-22SWB13
CA3106E24-22SWB13 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-22SWB13
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E24-22SWB13.pdf
Availability of CA3106E24-22SWB13
QUANTITY
CA3106E24-22SWB13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-22SWB13
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-22SWB13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert24-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-22SWB13
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-22SWB13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-22SWB13 Details Description
Related parts for CA3106E24-22SWB13
FIXED IND 10UH 235MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN SPRING 30POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
IC FIFO PAR 64X4 25NS 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.060" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 26POS 30GOLD datasheet.pdf