ITT Cannon, LLC CA3106E24-28PBA176
CA3106E24-28PBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-28PBA176
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-28PBA176.pdf
Availability of CA3106E24-28PBA176
QUANTITY
CA3106E24-28PBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-28PBA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-28PBA176
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-28PBA176
Related LinksCA3106E24, CA3106E24-28PBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-28PBA176 Details Description
Related parts for CA3106E24-28PBA176
RES 68 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 230V datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/YELLOW datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO 5MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR COEDGE RIVET datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf