ITT Cannon, LLC CA3106E24-28SF80A206
CA3106E24-28SF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-28SF80A206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E24-28SF80A206.pdf
Availability of CA3106E24-28SF80A206
QUANTITY
CA3106E24-28SF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-28SF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-28SF80A206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-28SF80A206
Related LinksCA3106E24-, CA3106E24-28SF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-28SF80A206 Details Description
Related parts for CA3106E24-28SF80A206
TRANS PNP 350V 4A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC CNTRLR PWR SUP QUAD 32TQFN datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINATION MODULE, DUAL PLUG datasheet.pdf
OSCILLATOR 32.768KHZ MEMS SMD datasheet.pdf