ITT Cannon, LLC CA3106E28-10SB15
CA3106E28-10SB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-10SB15
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E28-10SB15.pdf
Availability of CA3106E28-10SB15
QUANTITY
CA3106E28-10SB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-10SB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-10SB15
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert28-10
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-10SB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E28-10SB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-10SB15 Details Description
Related parts for CA3106E28-10SB15
RES SMD 43 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 12.7MM PANEL MNT datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 2.2V 50MS SNT-4A datasheet.pdf
RES MO 1W 27K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 28POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.9V 4-USP datasheet.pdf