ITT Cannon, LLC CA3106E28-5PWB14
CA3106E28-5PWB14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-5PWB14
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-5PWB14.pdf
Availability of CA3106E28-5PWB14
QUANTITY
CA3106E28-5PWB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-5PWB14
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-5PWB14
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert28-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-5PWB14
Related LinksCA3106E2, CA3106E28-5PWB14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-5PWB14 Details Description
Related parts for CA3106E28-5PWB14
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
HOLDER YOKE BS 35II 3-8/2X2-6 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 2.5MHZ RRO 24QFN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 13POS 15AU datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP TRIM 1-14, 2-7PF 500V PNL MN datasheet.pdf