ITT Cannon, LLC CA3106F28-12PF80A176
CA3106F28-12PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F28-12PF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F28-12PF80A176.pdf
Availability of CA3106F28-12PF80A176
QUANTITY
CA3106F28-12PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F28-12PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106F28-12PF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F28-12PF80A176
Related LinksCA3106F28-, CA3106F28-12PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F28-12PF80A176 Details Description
Related parts for CA3106F28-12PF80A176
DIP CABLE - HDM26H/AE26M/HDM26H datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf