ITT Cannon, LLC CA3106F28-21PBF80A34
CA3106F28-21PBF80A34 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F28-21PBF80A34
Brief Description
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F28-21PBF80A34.pdf
Availability of CA3106F28-21PBF80A34
QUANTITY
CA3106F28-21PBF80A34 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F28-21PBF80A34
Internal Part NumberEIS-CA3106F28-21PBF80A34
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F28-21PBF80A34
Related LinksCA3106F28-, CA3106F28-21PBF80A34 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F28-21PBF80A34 Details Description
Related parts for CA3106F28-21PBF80A34
CONN HEADER 28POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 2CH I2C ADJ 14-TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3POS R/A SOCKET 1.5M datasheet.pdf
IC CIRCUIT RESET MICRO SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf