ITT Cannon, LLC CA3108F22-14S
CA3108F22-14S picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F22-14S
Brief Description
CONN PLUG 19POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108F22-14S.pdf
Availability of CA3108F22-14S
QUANTITY
CA3108F22-14S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F22-14S
Internal Part NumberEIS-CA3108F22-14S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F22-14S
Related LinksCA3108, CA3108F22-14S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F22-14S Details Description
Related parts for CA3108F22-14S
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 20% 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
DSUB 9 F NMB datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
08 MODII HORZ DR CE 100CL/145 datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM PWM 12VDC datasheet.pdf