Taiyo Yuden CAL45VB151K
CAL45VB151K picture photo
Mfg. Part Number
CAL45VB151K
Brief Description
FIXED IND 150UH 470MA 1.8 OHM TH
Datasheet Download
CAL45VB151K.pdf
Availability of CAL45VB151K
QUANTITY
CAL45VB151K Order Process
Ship out your order
Specifications of CAL45VB151K
Internal Part NumberEIS-CAL45VB151K
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating470mA
Current - Saturation490mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.173" Dia x 0.315" L (4.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAL45VB151K
Related LinksCAL45, CAL45VB151K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CAL45VB151K Details Description
Related parts for CAL45VB151K
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC TEMP SENS/SWITCH 85C 6LLP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 5MHZ 8SOP datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WIRE CLAMP 18AWG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CB RELAY 1 FORM C 35A 12V datasheet.pdf