Stackpole Electronics Inc. CB15JB10R0
CB15JB10R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB15JB10R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JB10R0.pdf
Availability of CB15JB10R0
QUANTITY
CB15JB10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JB10R0
Internal Part NumberEIS-CB15JB10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JB10R0
Related LinksCB15J, CB15JB10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JB10R0 Details Description
Related parts for CB15JB10R0
CONN PC PIN CIRC 0.125DIA SILVER datasheet.pdf
TXRX ESD 5V RS-485/422 10-DFN datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 9.78MM datasheet.pdf
RES 113 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
TONE PROBE KIT STANDARD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf