Taiyo Yuden CB2012T2R2MV
CB2012T2R2MV picture photo
Mfg. Part Number
CB2012T2R2MV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 770MA 299 MOHM
Datasheet Download
CB2012T2R2MV.pdf
Availability of CB2012T2R2MV
QUANTITY
CB2012T2R2MV Order Process
Ship out your order
Specifications of CB2012T2R2MV
Internal Part NumberEIS-CB2012T2R2MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, CB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating770mA
Current - Saturation410mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)299 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.058" (1.45mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB2012T2R2MV
Related LinksCB2012, CB2012T2R2MV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CB2012T2R2MV Details Description
Related parts for CB2012T2R2MV
IC REG CTRLR BUCK BST VM 16TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.6W 6TSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADSP-BF538 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 10A 600V KBPC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf