Stackpole Electronics Inc. CB3JB15R0
CB3JB15R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB3JB15R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 3W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB3JB15R0.pdf
Availability of CB3JB15R0
QUANTITY
CB3JB15R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3JB15R0
Internal Part NumberEIS-CB3JB15R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3JB15R0
Related LinksCB3J, CB3JB15R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB3JB15R0 Details Description
Related parts for CB3JB15R0
IC VOLT SUPERVISOR 10-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
2MM HDR 55 POS EXTN MOD datasheet.pdf