TE Connectivity Raychem Cable Protection CB5101-000
CB5101-000 picture photo
Mfg. Part Number
CB5101-000
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
CB5101-000.pdf
Availability of CB5101-000
QUANTITY
CB5101-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB5101-000
Internal Part NumberEIS-CB5101-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCB5101-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package60
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesHRHF
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio5.6 to 1
Length0.833' (254.00mm, 10.00")
Inner Diameter - Supplied1.250" (31.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.220" (5.6mm)
Recovered Wall Thickness0.060" (1.52mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorClear
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Shrink Temperature80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB5101-000
Related LinksCB510, CB5101-000 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
CB5101-000 Details Description
Related parts for CB5101-000
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE D 38POS datasheet.pdf
PRESSURE20PC24PC 250 PSI datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 320MA 1.45 OHM datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 2PORT IVORY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW SOD123 datasheet.pdf