KEMET CBR04C220G5GAC
CBR04C220G5GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR04C220G5GAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CBR04C220G5GAC.pdf
Availability of CBR04C220G5GAC
QUANTITY
CBR04C220G5GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR04C220G5GAC
Internal Part NumberEIS-CBR04C220G5GAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR04C220G5GAC
Related LinksCBR04C2, CBR04C220G5GAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR04C220G5GAC Details Description
Related parts for CBR04C220G5GAC
RES 75.0 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CD 45A datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 208K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TYPE 1 / CLASS I / B ARRESTER datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 3/32-48" BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 92MA 15.1 OHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 2A 8VEC datasheet.pdf
FAN AXIAL 170X51MM 24VDC datasheet.pdf