TDK-Lambda Americas, Inc. CC15-2405SF-E
CC15-2405SF-E picture photo
Mfg. Part Number
CC15-2405SF-E
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W SNGL 24V 5V PCB
Datasheet Download
CC15-2405SF-E.pdf
Availability of CC15-2405SF-E
QUANTITY
CC15-2405SF-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC15-2405SF-E
Internal Part NumberEIS-CC15-2405SF-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsCC15 Series Side 1
CC15 Series Top
CC15 Series Side 2
Standard Package18
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-E
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation500V
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case17-DIP Module
Size / Dimension1.50" L x 1.26" W x 0.28" H (38.1mm x 32.1mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC15-2405SF-E
Related LinksCC15-2, CC15-2405SF-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC15-2405SF-E Details Description
Related parts for CC15-2405SF-E
ANTENNA 433MHZ 1/4 WAVE WHIP datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 60 POS .236 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 73KSPS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.24A 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf