Cornell Dubilier Electronics CD10ED620FO3
CD10ED620FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10ED620FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 62PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10ED620FO3.pdf
Availability of CD10ED620FO3
QUANTITY
CD10ED620FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10ED620FO3
Internal Part NumberEIS-CD10ED620FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD10
PackagingBulk
Capacitance62pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10ED620FO3
Related LinksCD10ED, CD10ED620FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10ED620FO3 Details Description
Related parts for CD10ED620FO3
CONN JACKSCREW MALE SHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 6POS PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 170V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/RAIL A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 448KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A ESV datasheet.pdf