Cornell Dubilier Electronics CD42FD243FO3F
CD42FD243FO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD42FD243FO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 0.024UF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD42FD243FO3F.pdf
Availability of CD42FD243FO3F
QUANTITY
CD42FD243FO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD42FD243FO3F
Internal Part NumberEIS-CD42FD243FO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD42
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Temperature
Size / Dimension1.429" L x 0.319" W (36.30mm x 8.10mm)
Height - Seated (Max)0.882" (22.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD42FD243FO3F
Related LinksCD42FD, CD42FD243FO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD42FD243FO3F Details Description
Related parts for CD42FD243FO3F
RES SMD 84.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SOCKET 4PAD 2.5X2.0 OSCILLATOR datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM R6 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf