Cornell Dubilier Electronics CD4ED390GO3
CD4ED390GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD4ED390GO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 39PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD4ED390GO3.pdf
Availability of CD4ED390GO3
QUANTITY
CD4ED390GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4ED390GO3
Internal Part NumberEIS-CD4ED390GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD4
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4ED390GO3
Related LinksCD4ED, CD4ED390GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD4ED390GO3 Details Description
Related parts for CD4ED390GO3
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
FLUX REMOVER 5 OZ AEROSOL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 30.5KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 417 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 100MA 1.4 OHM datasheet.pdf
MFG SENSOR MOUNTING UNIT datasheet.pdf
MA-15DP21C3 3M CABLE 2 N/C + 1 N datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 40POS datasheet.pdf