Cornell Dubilier Electronics CD4ED620GO3
CD4ED620GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD4ED620GO3
Brief Description
CAP MICA 62PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD4ED620GO3.pdf
Availability of CD4ED620GO3
QUANTITY
CD4ED620GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4ED620GO3
Internal Part NumberEIS-CD4ED620GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance62pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4ED620GO3
Related LinksCD4ED, CD4ED620GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD4ED620GO3 Details Description
Related parts for CD4ED620GO3
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN CAP ASSY 3POS 18-20AWG RED datasheet.pdf
SCR THRYRISTOR CA 2200V WC-500 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
SST DN4 DEVICENET USB INT MOD datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-100M BLACK datasheet.pdf
CLEAR EPXY ADHESIVE 400 ML datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO-214AB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf