Cornell Dubilier Electronics CD5EC240JO3
CD5EC240JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD5EC240JO3
Brief Description
CAP MICA 24PF 5% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5EC240JO3.pdf
Availability of CD5EC240JO3
QUANTITY
CD5EC240JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5EC240JO3
Internal Part NumberEIS-CD5EC240JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.118" W (6.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5EC240JO3
Related LinksCD5EC, CD5EC240JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5EC240JO3 Details Description
Related parts for CD5EC240JO3
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf