Cornell Dubilier Electronics CD6CD120JO3
CD6CD120JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD6CD120JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 12PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD6CD120JO3.pdf
Availability of CD6CD120JO3
QUANTITY
CD6CD120JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD6CD120JO3
Internal Part NumberEIS-CD6CD120JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD6
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD6CD120JO3
Related LinksCD6CD, CD6CD120JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD6CD120JO3 Details Description
Related parts for CD6CD120JO3
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D60 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 16 POS .217 SMD datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN TWIN LEAF 30 POS 100 C/L datasheet.pdf
POWER ELEMENT BUSH M4 16PIN datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
IC REG CCR 45V 20MA SOT223 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf