Cornell Dubilier Electronics CD6ED240JO3
CD6ED240JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD6ED240JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 24PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD6ED240JO3.pdf
Availability of CD6ED240JO3
QUANTITY
CD6ED240JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD6ED240JO3
Internal Part NumberEIS-CD6ED240JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD6
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD6ED240JO3
Related LinksCD6ED, CD6ED240JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD6ED240JO3 Details Description
Related parts for CD6ED240JO3
RES SMD 210 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RMS/DC CONV PRECISION 14-CDIP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 98DB 96KHZ 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 33MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 160W datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf