Vishay/Vitramon CDR31BP1R1BCZRAT
CDR31BP1R1BCZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP1R1BCZRAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.1PF 100V BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP1R1BCZRAT.pdf
Availability of CDR31BP1R1BCZRAT
QUANTITY
CDR31BP1R1BCZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP1R1BCZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP1R1BCZRAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP1R1BCZRAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP1R1BCZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP1R1BCZRAT Details Description
Related parts for CDR31BP1R1BCZRAT
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
IC CONV DC/DC RF ADJ 10MICROSMD datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 12.0V D SZ ZINC datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W SOT89 datasheet.pdf
IC 3.3/2.5V DUAL MONITOR 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A MINISMA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.1A 300 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 180MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf