KEMET CDR33BX104AKUS7185
CDR33BX104AKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR33BX104AKUS7185
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210
Datasheet Download
CDR33BX104AKUS7185.pdf
Availability of CDR33BX104AKUS7185
QUANTITY
CDR33BX104AKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR33BX104AKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR33BX104AKUS7185
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR33
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR33BX104AKUS7185
Related LinksCDR33BX10, CDR33BX104AKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR33BX104AKUS7185 Details Description
Related parts for CDR33BX104AKUS7185
CONN MINI-D 80POS R/A RECPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 418 I/O 676FBGA datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SCRJ-SCRJ datasheet.pdf
RES 18 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.32A 199.7 MOHM datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK 20POS DIL FML datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 630VDC datasheet.pdf