Vishay/Vitramon CDR35BP752BKZMAT
CDR35BP752BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BP752BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7500PF 100V 10% BP 1825
Datasheet Download
CDR35BP752BKZMAT.pdf
Availability of CDR35BP752BKZMAT
QUANTITY
CDR35BP752BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BP752BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BP752BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BP752BKZMAT
Related LinksCDR35BP7, CDR35BP752BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BP752BKZMAT Details Description
Related parts for CDR35BP752BKZMAT
CONN RECEPT 17POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PATCHCORD BANTAM 3COND 10FT RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.261 OHM 1% 30W datasheet.pdf