Sumida Corporation CDRH5D16NP-3R3NC
CDRH5D16NP-3R3NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH5D16NP-3R3NC
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.4A 44.5 MOHM
Datasheet Download
CDRH5D16NP-3R3NC.pdf
Availability of CDRH5D16NP-3R3NC
QUANTITY
CDRH5D16NP-3R3NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH5D16NP-3R3NC
Internal Part NumberEIS-CDRH5D16NP-3R3NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH5D16
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±25%
Current Rating2.4A
Current - Saturation2.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)44.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH5D16NP-3R3NC
Related LinksCDRH5D16, CDRH5D16NP-3R3NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH5D16NP-3R3NC Details Description
Related parts for CDRH5D16NP-3R3NC
RESONATOR SAW CER 433.92MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4-48" CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount Solder datasheet.pdf
HI-POWER HEATSINK SSR/IGBT/POWER datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf