Comchip Technology CDSU101A
CDSU101A picture photo
Mfg. Part Number
CDSU101A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 80V 100MA 0603
Datasheet Download
CDSU101A.pdf
Availability of CDSU101A
QUANTITY
CDSU101A Order Process
Ship out your order
Specifications of CDSU101A
Internal Part NumberEIS-CDSU101A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Chip Diodes
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 75V
Capacitance @ Vr, F3pF @ 0.5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device Package0603/SOD-523F
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDSU101A
Related LinksCDSU, CDSU101A Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDSU101A Details Description
Related parts for CDSU101A
RES 43 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf