Stackpole Electronics Inc. CF18JT47R0
CF18JT47R0 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT47R0
Brief Description
RES 47 OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT47R0.pdf
Availability of CF18JT47R0
QUANTITY
CF18JT47R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT47R0
Internal Part NumberEIS-CF18JT47R0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT47R0
Related LinksCF18J, CF18JT47R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT47R0 Details Description
Related parts for CF18JT47R0
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
LU JUMP datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf