Stackpole Electronics Inc. CFM12JA390R
CFM12JA390R picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JA390R
Brief Description
RES 390 OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JA390R.pdf
Availability of CFM12JA390R
QUANTITY
CFM12JA390R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JA390R
Internal Part NumberEIS-CFM12JA390R
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JA390R
Related LinksCFM12, CFM12JA390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JA390R Details Description
Related parts for CFM12JA390R
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RFID FRONT END 13.56MHZ 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.52M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 450VDC RADIAL5 datasheet.pdf