Stackpole Electronics Inc. CFM14JT1M60
CFM14JT1M60 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT1M60
Brief Description
RES 1.6M OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT1M60.pdf
Availability of CFM14JT1M60
QUANTITY
CFM14JT1M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT1M60
Internal Part NumberEIS-CFM14JT1M60
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT1M60
Related LinksCFM14, CFM14JT1M60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT1M60 Details Description
Related parts for CFM14JT1M60
OPTO SENSOR 5MM LIGHTON TRANS datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 4K FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC DIE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 230MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 24KEY 32TQFP datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf