Yageo CFR-25JB-52-12R
CFR-25JB-52-12R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-12R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-12R.pdf
Availability of CFR-25JB-52-12R
QUANTITY
CFR-25JB-52-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-12R
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-12R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-12R
Related LinksCFR-25J, CFR-25JB-52-12R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-12R Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-12R
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V 1A SOT-323 datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 32POS 2.54 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR 30C 24#16 6#12 FR SKT PLUG datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf