TDK Corporation CGA4J3X5R1C475M125AB
CGA4J3X5R1C475M125AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X5R1C475M125AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X5R1C475M125AB.pdf
Availability of CGA4J3X5R1C475M125AB
QUANTITY
CGA4J3X5R1C475M125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X5R1C475M125AB
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X5R1C475M125AB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X5R1C475M125AB
Related LinksCGA4J3X5R1, CGA4J3X5R1C475M125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X5R1C475M125AB Details Description
Related parts for CGA4J3X5R1C475M125AB
FAN AXIAL 92X38MM 85/265VAC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1MHZ TO3-8 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CBL 5POS FMALE,RA-MALE M12 300MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf