TDK Corporation CGA4J3X8R1E474K125AD
CGA4J3X8R1E474K125AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X8R1E474K125AD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X8R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X8R1E474K125AD.pdf
Availability of CGA4J3X8R1E474K125AD
QUANTITY
CGA4J3X8R1E474K125AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X8R1E474K125AD
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X8R1E474K125AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X8R1E474K125AD
Related LinksCGA4J3X8R1, CGA4J3X8R1E474K125AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X8R1E474K125AD Details Description
Related parts for CGA4J3X8R1E474K125AD
EMITTER IR 890NM 50MA T-1 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO220 datasheet.pdf
CARDEDGE 43POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI6 datasheet.pdf
TRANSMITTER RF 27-960MHZ 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE SKT datasheet.pdf