TDK Corporation CGA4J3X8R1H224M125AD
CGA4J3X8R1H224M125AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X8R1H224M125AD
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X8R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X8R1H224M125AD.pdf
Availability of CGA4J3X8R1H224M125AD
QUANTITY
CGA4J3X8R1H224M125AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X8R1H224M125AD
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X8R1H224M125AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X8R1H224M125AD
Related LinksCGA4J3X8R1, CGA4J3X8R1H224M125AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X8R1H224M125AD Details Description
Related parts for CGA4J3X8R1H224M125AD
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 16MM datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 60POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 9POS SKT 10" WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
DIODE ZENER 25.8V 600MW DO220AA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 15C S 72" WHT JACKP datasheet.pdf