TDK Corporation CGA5H2X8R2A104K115AA
CGA5H2X8R2A104K115AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA5H2X8R2A104K115AA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X8R 1206
Datasheet Download
CGA5H2X8R2A104K115AA.pdf
Availability of CGA5H2X8R2A104K115AA
QUANTITY
CGA5H2X8R2A104K115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5H2X8R2A104K115AA
Internal Part NumberEIS-CGA5H2X8R2A104K115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5H2X8R2A104K115AA
Related LinksCGA5H2X8R2, CGA5H2X8R2A104K115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5H2X8R2A104K115AA Details Description
Related parts for CGA5H2X8R2A104K115AA
IDC CABLE - MDL24K/MC24G/MDL24K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1.2 UNF 5V 12" datasheet.pdf
IC BICMOS PFC/PWM CONT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf