TDK Corporation CGA6P3X7R1H475K250AB
CGA6P3X7R1H475K250AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA6P3X7R1H475K250AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
CGA6P3X7R1H475K250AB.pdf
Availability of CGA6P3X7R1H475K250AB
QUANTITY
CGA6P3X7R1H475K250AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6P3X7R1H475K250AB
Internal Part NumberEIS-CGA6P3X7R1H475K250AB
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6P3X7R1H475K250AB
Related LinksCGA6P3X7R1, CGA6P3X7R1H475K250AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6P3X7R1H475K250AB Details Description
Related parts for CGA6P3X7R1H475K250AB
RES 0.13 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SRT datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1A SOT-23 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
IC CLK GEN PCI/PCI-X 64-LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 3000K 95CRI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf