TDK Corporation CGB2A1X5R1C474M033BC
CGB2A1X5R1C474M033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1X5R1C474M033BC
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
CGB2A1X5R1C474M033BC.pdf
Availability of CGB2A1X5R1C474M033BC
QUANTITY
CGB2A1X5R1C474M033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1X5R1C474M033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1X5R1C474M033BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1X5R1C474M033BC
Related LinksCGB2A1X5R1, CGB2A1X5R1C474M033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1X5R1C474M033BC Details Description
Related parts for CGB2A1X5R1C474M033BC
IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf