ITT Cannon, LLC CIR030FP-32-8SW-F80
CIR030FP-32-8SW-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-32-8SW-F80
Brief Description
CONN RCPT 30POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR030FP-32-8SW-F80.pdf
Availability of CIR030FP-32-8SW-F80
QUANTITY
CIR030FP-32-8SW-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-32-8SW-F80
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-32-8SW-F80
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert32-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-32-8SW-F80
Related LinksCIR030FP-, CIR030FP-32-8SW-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-32-8SW-F80 Details Description
Related parts for CIR030FP-32-8SW-F80
CONN HOUSNG 40POS .100 POL W/STR datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 4MM SMT 0.5MM datasheet.pdf
SWITCH UNIT KNOB 2POS ALT BLUE datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V 930MAH W/TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTIC HOLDER 26.5MM JADE OSTAR datasheet.pdf
CAP CER 100PF 15KV R7 DISK datasheet.pdf
RES 597 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf