ITT Cannon, LLC CIR030RFP-20-18S-F80
CIR030RFP-20-18S-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030RFP-20-18S-F80
Brief Description
CONN RCPT 9POS PNL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CIR030RFP-20-18S-F80.pdf
Availability of CIR030RFP-20-18S-F80
QUANTITY
CIR030RFP-20-18S-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030RFP-20-18S-F80
Internal Part NumberEIS-CIR030RFP-20-18S-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030RFP-20-18S-F80
Related LinksCIR030RFP-, CIR030RFP-20-18S-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030RFP-20-18S-F80 Details Description
Related parts for CIR030RFP-20-18S-F80
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC DAC QUAD 8BIT 2.7V LP 16-DIP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT AUTOMDIX datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 9SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf