ITT Cannon, LLC CIR06-40A-60S
CIR06-40A-60S picture photo
Mfg. Part Number
CIR06-40A-60S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 60POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06-40A-60S.pdf
Availability of CIR06-40A-60S
QUANTITY
CIR06-40A-60S Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06-40A-60S
Internal Part NumberEIS-CIR06-40A-60S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions60
Shell Size - Insert40-A60
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06-40A-60S
Related LinksCIR06-, CIR06-40A-60S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06-40A-60S Details Description
Related parts for CIR06-40A-60S
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONV DC-DC 24V IN 5/3.3V OUT 40W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
UNIVERSAL DEVICE HOLDER datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184.5V 50KA DISC 40MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 25 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf