ITT Cannon, LLC CIR06R-32-17S-F80-T12
CIR06R-32-17S-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06R-32-17S-F80-T12
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06R-32-17S-F80-T12.pdf
Availability of CIR06R-32-17S-F80-T12
QUANTITY
CIR06R-32-17S-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06R-32-17S-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR06R-32-17S-F80-T12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert32-17
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating80A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06R-32-17S-F80-T12
Related LinksCIR06R-32-, CIR06R-32-17S-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06R-32-17S-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR06R-32-17S-F80-T12
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A HS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 2W MELF datasheet.pdf
TERMINAL SCREW EXTEND PC MNT WHT datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.38A 80 MOHM datasheet.pdf
IC VOICEPORT FXS 4KHZ 44LQFP datasheet.pdf
IC FLASH 256KB 8UDFN datasheet.pdf
M803 55C 55#23 PIN RECP OM datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
50UF 50V 7.925X20.625 85C AXI datasheet.pdf