Sullins Connector Solutions RYM28DRMT
RYM28DRMT picture photo
Mfg. Part Number
RYM28DRMT
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 WW
Datasheet Download
RYM28DRMT.pdf
Availability of RYM28DRMT
QUANTITY
RYM28DRMT Order Process
Ship out your order
Specifications of RYM28DRMT
Internal Part NumberEIS-RYM28DRMT
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RYM28DRMT
Related LinksRYM2, RYM28DRMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RYM28DRMT Details Description
Related parts for RYM28DRMT
PC BOARD .1 SPACE CEM-1 4.5X17.0 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 16POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 10A TO-3P datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 4.06" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR TIN 28POS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 180 NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf