Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL10B473KB8NNWC
CL10B473KB8NNWC picture photo
Mfg. Part Number
CL10B473KB8NNWC
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CL10B473KB8NNWC.pdf
Availability of CL10B473KB8NNWC
QUANTITY
CL10B473KB8NNWC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL10B473KB8NNWC
Internal Part NumberEIS-CL10B473KB8NNWC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL10B473KB8NNWC
Related LinksCL10B47, CL10B473KB8NNWC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL10B473KB8NNWC Details Description
Related parts for CL10B473KB8NNWC
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 35MA SC82AB datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CORD SET STRAIT 22AWG 20FT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 21A 3.2 MOHM SMD datasheet.pdf