Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21B474KBFNFNE
CL21B474KBFNFNE picture photo
Mfg. Part Number
CL21B474KBFNFNE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
CL21B474KBFNFNE.pdf
Availability of CL21B474KBFNFNE
QUANTITY
CL21B474KBFNFNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21B474KBFNFNE
Internal Part NumberEIS-CL21B474KBFNFNE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21B474KBFNFNE
Related LinksCL21B47, CL21B474KBFNFNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21B474KBFNFNE Details Description
Related parts for CL21B474KBFNFNE
IC REG LDO 1.5V 3A TO263-3 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 14 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/16 WHT 50' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT M12 datasheet.pdf