Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL31B473KBCNNNL
CL31B473KBCNNNL picture photo
Mfg. Part Number
CL31B473KBCNNNL
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CL31B473KBCNNNL.pdf
Availability of CL31B473KBCNNNL
QUANTITY
CL31B473KBCNNNL Order Process
Ship out your order
Specifications of CL31B473KBCNNNL
Internal Part NumberEIS-CL31B473KBCNNNL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL31B473KBCNNNL
Related LinksCL31B47, CL31B473KBCNNNL Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL31B473KBCNNNL Details Description
Related parts for CL31B473KBCNNNL
RES SMD 143K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TAPE BOX SEALING 48MMX50M CLEAR datasheet.pdf
IC QUAD 2-1 DATASELCT/MUX 16SOIC datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 40A TO-268 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 30A AC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RJI/PRELINK CORD 4X2XAWG27/7 CAT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 8/ LAR datasheet.pdf